whatsapp

پیش دبستان


اهمیت پیش دبستانی

امروزه اهمیت و ضرورت آموزش و پرورش در دوره ی پیش از دبستان بیش از گذشته مورد توجه بوده که افزایش روز افزون متقاضیان آموزش های این دوره ،نیاز های والدین شاغل و شرایط فعلی جامعه ضرورت تهیه ی برنامه های غنی و کیفی را در این دوره را نشان می دهد .

براساس یافته های روان شناسی و علوم تربیتی، سال های پیش از دبستان در رشد و تربیت کودکان نقش اساسی و تعیین کننده ای دارد. در این دوران حساس و مهم، یادگیری کودکان عمیق تر، سریع تر و آسان تر انجام می شود. توانایی های آنان در جنبه های مختلف رشد شکوفا می شود و پایه های اصلی شخصیت آنها شکل می گیرد

پژوهشگران معتقدند بروز ناهنجاری های رفتاری- آموزشی چون ناتوانی در درک مفاهیم آموزشی، بی قراری و شیطنت در کلاس، بیش فعالی، بی نظمی در انجام تکالیف یا رفتارهای شخصی، فرار از مدرسه، تکرار پایه آموزشی (مردود شدن) و هر نوع عدم تعادل رفتاری- آموزشی ناشی از غفلت در آموزش صحیح در پایه پیش دبستانی است

ورود به مدرسه و آغاز به تحصیل در مقطع اول ابتدایی یکی از نقاط عطف زندگی هر کودک می باشد که والدین وی می توانند با رسیدن فرزند به سن 6 سال تما ، او را در مدرسه برای تحصیل در مقطع اول ابتدایی ثبت نام نمایند. گاهی اوقات نو آموز با ورود به مقطع اول ابتدایی دچار سردرگمی می شود و به دلیل نداشتن آمادگی با محیط آموزشی، ممکن است پذیرفتن جو آموزشی مدرسه، هر روز زود بیدار شدن و درس خواندن برای او بسیار مشکل شود.

یکی از روش های جلوگیری از بروز این اتفاق و آمادگی کودک برای ورود به مدرسه، ثبت نام او در مقطع پیش دبستانی در سن پایین تر می باشد. ثبت نام پیش دبستانی می تواند مقدمه شروع دوره ‌ای جدی و مهم در زندگی فرزند باشد و به او کمک کند تا بتواند برای ورود به دنیای دانش آموزی آمادگی بهتری پیدا کند.

«کودکی نخستین و مهم‌ترین دوره زندگی آدمی است. از آن‌جا که در این دوره ساختار شخصیتی و رفتاری انسان بنیان گذاشته می‌شود، دوران کودکی را دورانی سرنوشت‌ساز و مثبت دانسته‌اند.» اهمیت این دوران و آموزش ابتدایی در شکل‌گیری شخصیت، تربیت‌پذیری و کسب علم به اندازه‌ای است که پیامبراکرم صلی‌الله وعلیه وآله دراین‌باره فرموده‌اند: «حکایت کسى که در کودکى مى‌آموزد، همانند نقش کندن بر سنگ است و حکایت کسى که در بزرگسالى مى‌آموزد، همانند کسى است که بر آب مى‌نویسد.»

چرا دوره پیش دبستانی ضرورت دارد؟

دوره پیش دبستانی مهم ترین دوره آموزشی برای فرزندان شما است، چرا که اولین دوره بهره گیری از هوش و خلاقیت آن ها محسوب می شود. از سن سه سالگی رشد شخصیت و فکری کودکان شروع می شود بنابراین نحوه آموزش و برخورد با کودکان بسیار مهم است و هر برخوردی در شخصیتشان تاثیر مستقیم می گذارد. بهترین سن برای ثبت نام کودمان در دوره پیش دبستانی سن 6 سالگی یعنی یک سال قبل از شروع دوره اصلی آموزش ابتدایی است. تصمیم گیری والدین برای فرزاندان شان در این دوره به دو دسته تقسیم می شود:

1. برخی از پدر و مادرها، فرزندان خود را در کلاس های متنوع آموزشی ثبت نام می کنند و موجب شکوفایی فرزندان خود در این سن می شوند.

2. برخی دیگر نیز این دوره را بی ارزش می شمارند و توجهی به این مقطع آموزشی نمی کنند. اغلب افرادی که این روند را پیش می گیرند از قشر کم درآمد مردم هستند.


اهداف برنامه و فعالیت های دوره پیش دبستان برگرفته از اهداف مندرج در اساسنامه دوره پیش دبستانی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش و متناسب با شرایط سنی نوآموزان به شرح زیر می‌باشد :

1 - پرورش مهارت‌های جسمی- حرکتی
2- پرورش روحیه و رفتار عاطفی
3- پرورش مهارت‌های ذهنی
4- پرورش صفات اخلاقی و رفتارهای اجتماعی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی
5 - انس با قرآن و علاقه‌ به یادگیری آن
6 - پرورش ذوق هنری و زیبایی‌شناسی
7- تقویت حس دینی و علایق مذهبی
8-پرورش هویت ملی
9 - پرورش مهارت‌های زبان فارسی
10 - ارتقای سطح بهداشت و ایمنی
11 - آشنایی با محیط‌زیست و علاقه و انس با طبیعت و حفظ آن*مجتمع آموزشی غیر دولتی دخترانه نجمیه*
*پیش دبستان ، دبستان و دبیرستان(متوسطه اول)نجمیه شهریار*
٠٢١٦٥٢٦٩٤٤٢-٠٢١٦٥٢٦٩٤٤١

با ما در تماس باشید